Miejsce: Sławni ludzie Aktorzy HANKA ORDONÓWNA

HANKA ORDONÓWNA

Niezapomniana tancerka, aktorka i piosenkarka. Do klasyki polskiej muzyki należą wykonywane przez nią szlagiery: Na pierwszy znak, Miłość ci wszystko wybaczy, Piosenka o zagubionym sercu czy wreszcie Trudno. Jedna z największych gwiazd przedwojennych scen kabaretowych i teatralnych.Maria Anna Pietruszyńska urodziła się w 1902 roku w Warszawie jako córka kolejarza. Kilkuletnią dziewczynkę matka zapisała do szkoły baletowej. Jednak to nie kariera primadonny była jej pisana. Debiutowała w niedużym teatrzyku, ale sławę zyskała występując w Lublinie. Wykonywała wówczas piosenki żołnierskie. Po powrocie do stolicy podjęła współpracę z kabaretem Qui Pro Quo.

Związała się z hrabią Michałem Tyszkiewiczem, który w 1931 został jej mężem. Niestety rodzina wybranka początkowo nie akceptowała Ordonki. Związek z nią uważano za typowy przykład mezaliansu.


W 1933 roku w filmie Szpieg w masce Hanka Ordonówna wykonała pamiętny szlagier Miłość ci wszystko wybaczy. To ta piosenka sprawiła, że weszła na stałe do panteonu przedwojennych sław.

W 1939 roku została osadzona na Pawiaku. Przesłuchiwano ją i katowano. Z więzienia wydobył ją mąż. Osiedli na Wileńszczyźnie w rodzinnym majątku Tyszkiewicza - Ornianach. Niestety Ordonka niedługo cieszyła się wolnością. Najpierw sowieci zabierają jej męża. Później szybko ona sama dostaje się w ręce NKWD. Wywieziono ją do łagru w Uzbekistanie.

Na mocy układu Sikorski-Majski została uwolniona i wtedy zajęła się pomocą dla polskich sierot. Z armią Andersa dostała się do Libanu. Tu odnalazła męża. W 1948 roku pod pseudonimem Weronika Hort wydała książkę Tułacze dzieci.

Wkrótce wraz z mężem przeniosła się do Palestyny. Niestety niedoleczona gruźlica, na którą Tyszkiewiczowa chorowała już wcześniej stopniowo odbierała jej siły. Wciąż jeszcze śpiewa i występuje. Koncertuje przede wszystkim dla  polskich żołnierzy. Dodaje im otuchy. Swoją pracę traktuje jak misję.

Pomimo doskonałej opieki medycznej umiera w 1950 roku w Bejrucie. Trumna z jej prochami wraca do kraju dopiero po czterdziestu latach, by spocząć w ojczystej ziemi. Grób znajduje się na Powązkach.

KaPy