Miejsce: Budowle

Budowle

Latarnia Morska: Point Reyes

Jedną z najbardziej znanych latarni morskich w Stanach Zjednoczonych jest Point Reyes, położona na malowniczym przylądku o takiej samej nazwie w Zatoce Farallones na zachodnim wybrzeżu USA w stanie Kalifornia.

PETRONAS TOWERS

W Kuala Lumpur - stolicy Malezji znajdują się dwie bliźniacze wieże zwane Petronas Towers. Wzniesiono je w 1998 roku przez dwie niezależne firmy: Samsung Constructions i Hazama Corporations. Liczą 452 m i mają 88 pięter. Na wysokości 41. i 42. piętra umieszczono oszklony tunel o długości 58 m. Drapacze chmur wykonano z żelbetu, szkła i stali.

EMPIRE STATE BUILDING

Ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Nowego Jorku posiada 103 kondygnacje i został oddany do użytku w 1931 roku. Całkowita wysokość wieżowca wynosi 448,7 m, zaś bez uwzględniania anten – 381 m. Po atakach z 11 września 2001 ESB odzyskał miano drugiego najwyższego budynku w kraju i najwyższego w mieście. Jego nazwa pochodzi od zamiennie stosowanej nazwy określającej stan Nowy Jork.

TUNEL SEIKAN

Tunel Seikan w Japonii należy do najdłuższych podmorskich tuneli świata. Liczy prawie 54 km z czego ponad 23 km biegną pod wodą. Łączy dwie wyspy Honsiu i Hokkaido.

Budynek TAIPEI 101

Budowa tego olbrzymiego drapacza chmur trwała aż 5 lat (1999-2004). Usytuowany w  biznesowej dzielnicy miasta Tajpej na Tajwanie budynek posiada 101 naziemnych kondygnacji i liczy 509,2 m. Posiada tytuł najwyższego ukończonego i użytkowanego budynku świata, a także zalicza się go do siedmiu cudów inżynierii. Wzniesiono go przede wszystkim za sprawą firm KTRT Joint Venture oraz Samsung Engineering & Construction. Wysokościowiec należy do Taipei Financial Center Corporation. Jego wnętrza stanowią centrum biznesu i rozrywki.

WOOLWORTH BUILDING

Ta wzniesiona w stylu neogotyckim budowla wciąż jeszcze znajduje się na liście pięćdziesięciu najwyższych wieżowców w Stanach Zjednoczonych. Wzniesiony w latach 1910-1913 na nowojorskim Manhattanie drapacz liczy aż 241 metrów wysokości i ma 57 kondygnacji. Do 1930 roku pozostawał najwyższym drapaczem chmur świata.

MOST AKASHI KAIKYO

Ten najdłuższy wiszący most na świecie, zwany także Perłowym Mostem łączy wybrzeża dwóch japońskich wysp: Honsiu i Awaji. Jego całkowita długość to prawie 4 km (3 911 m). Poza rekordową rozpiętością dzierży jeszcze dwa tytuły: najwyższego i najdroższego (5 miliardów $) mostu, jaki kiedykolwiek istniał.

STATUA WOLNOŚCI

W Nowym Jorku na Wyspie Wolności wzniesiono w l886 roku monumentalny posąg otulonej powłóczystym suknem kobiety, która w prawej dłoni trzyma pochodnię (znak oświecenia), zaś w lewej – tablicę z wypisaną rzymskimi cyframi datą uzyskania niepodległości przez USA – 4 lipca 1776. Postać wzorowano na rzymskiej bogini wolności.

SHANGHAI WORLD FINANCIAL CENTER

W Chinach w Szanghaju znajduje się wieżowiec zwany Shanghai World Financial Center (SWFC). Mierzy 492,3 m i jest najwyższym ukończonym budynkiem świata licząc od poziomu gruntu do dachu (bez iglic czy anten). Posiada 101 kondygnacji i został zaprojektowany przez Williama Pedersena. Budowano go przez 11 lat. Środki finansowe wyłożyły przede wszystkim banki japońskie, europejskie i amerykańskie. Otwarcie nastąpiło w 2008 roku.

Strona 2 z 3