Miejsce: Wiara Cerkwie SOBÓR ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO W SANKT PETERSBURGU

SOBÓR ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO W SANKT PETERSBURGU

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1883 roku pod panowaniem cara Aleksandra III, który chciał upamiętnić w ten sposób swojego ojca. Cerkiew powstała nad Kanałem Gribojedowa, w miejscu, gdzie w zamachu bombowym zamordowano cara Aleksandra II Romanowa, dlatego też nazywa się ją niekiedy Cerkwią na Krwi. Prace postępowały bardzo powoli. Budowę ukończono dopiero w 1907 roku za panowania Mikołaja II.Wewnątrz sanktuarium dokładnie wskazano miejsce zabójstwa. Punkt, w którym rozlała się krew imperatora otoczono topazem i innymi kamieniami szlachetnym. Tak bogata dekoracja zestawiona z prostą kostką brukową stanowi uderzający kontrast.

Architektonicznie katedra różni się od innych budowli Petersburga utrzymanych głównie w duchu barokowym i neoklasycystycznym. Cerkiew nawiązuje swoim stylem do średniowiecznego budownictwa rosyjskiego w duchu romantycznego nacjonalizmu.

Kościół zawiera ponad 7 500 m2 mozaik. Przedstawiają one postacie i sceny biblijne. Liczne elementy wykonano z marmuru i granitu. Charakterystyczne (cebulaste) kopuły na szczytach wież są złocone i emaliowane.

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego jest dziś jedną z głównych atrakcji turystycznych Sankt Petersburga.

Kapy