Miejsce: Wiara Klasztory KLASZTOR HIERONIMITÓW, Miejsce podpisania traktatu Lizbońskiego

KLASZTOR HIERONIMITÓW, Miejsce podpisania traktatu Lizbońskiego

Klasztor znajduje się w Lizbonie w Portugalii. Przez wieki był siedzibą zakonu św. Hieronima. Powstał w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się kaplica założona przez Henryka Żeglarza. Budowa rozpoczęła się za panowania króla Manuela I (w 1502 r.) po udanej wyprawie Vasco da Gamy do Indii. Trwała prawie 50 lat. Do wzniesienia konstrukcji użyto wapienia w kolorze złota. Klasztor przetrwał trzęsienie ziemi w 1755 roku. Jest wspaniałym przykładem stylu manuelińskiego.

Częścią klasztoru jest Kościół Santa Maria. Już przy wejściu zachwyca niesamowity, bogato zdobiony portal. Ponad dwudzielnymi drzwiami znajdują się płaskorzeźby przedstawiające dwie sceny z życia pobożnego Hieronima: wyjęcie ciernia z lwiej łapy i święty na pustkowiu. Okazałe rzeźbione nisze i wieżyczki z licznymi postaciami olśniewają bogactwem. Wysoko, w centralnym punkcie można podziwiać posąg Maryi Dziewicy.

Wnętrze zdobi 6 strzelistych 25-metrowych, ośmiokątnych kolumn zdobione motywami kwiatowymi. Przy końcu naw bocznych po obu stronach chóru znajdują się ołtarze z XVI i XVII wieku. Żebrowe sklepienia potęgują wrażenie głębi i wysokości.

W klasztorze znajdują się nagrobki Vasco da Gamy oraz króla Manuela I i Jana III wraz z żonami.

Tutaj 13 grudnia 2007 r. podpisano Traktat Lizboński.

Katap / time4men.pl