Miejsce: Budowle Latarnie Latarnia Morska: Point Reyes

Latarnia Morska: Point Reyes

Jedną z najbardziej znanych latarni morskich w Stanach Zjednoczonych jest Point Reyes, położona na malowniczym przylądku o takiej samej nazwie w Zatoce Farallones na zachodnim wybrzeżu USA w stanie Kalifornia.Latarnia została tak zlokalizowany by ułatwić żeglugę w rejonie Zatoki San Fransico. Wybudowana została poniżej płaskowyżu, tak by często występująca w tym rejonie mgła nie przesłaniała światła, ale jednocześnie na tyle wysoko by swym świtałem wskazywała drogę statkom. Początkowo były problemy z kwestią zakupu gruntu i przez to budowa tego obiektu przedłużyła się, ofiarami negocjacji rządu i prywatnego właściciela było siedem statków, które w tym rejonie rozbiły się  o skały i mielizny. Ostatecznie  w roku 1870 latarnia została ukończona i  uruchomiona. Z daleka widać wieżę, którą stanowi szesnastościenna konstrukcja o wysokości ok. 10 metrów. Ma ona białe ściany, zakończona jest czerwonym dachem.

SYGNALIZACJA
Na początku światło było ogniskowane przez soczewkę Fresnela pierwszego rzędu (cały mechanizm został wykonany we Francji i przetransportowany do USA). Latarnia sygnalizowała również swoją pozycję  poprzez nadawanie sygnałów mgłowych, które były zasilane parą z wytwornicy. W 1938 r. nastąpiła elektryfikacja latarni, od tego czasu do wytwarzania sygnałów mgłowych wykorzystywano sprężone powietrze. Dzięki elektryfikacji Point Reyes mogło emitować fale radiowe.

Od 1975 r. latarnia przeszła na własność National Park Service i stała się obiektem muzealnym. W tym też roku została zautomatyzowana- nowe źródło światła zostało umieszczone w dawnym budynku sygnału mgłowego.

MIESZKAŃCY
Na samym początku istnienia latarni obiekt był doglądany przez latarników, którzy wraz z rodzinami mieszkali na płaskowyżu powyżej. Ze swoich domów docierali do latarni ścieżką, która została zastąpiona przez schody w 1939 r. W 1960 latarnia była obsługiwana przez cztery rodziny, dla których wybudowano na płaskowyżu nowoczesne kwatery. Najbliższa szkoła, do której dowożono dzieci latarników, znajdowała się pięć kilometrów w głąb lądu. Najbliższa poczta i inne usługi były dostępne w Bazie Lotniczej Hamilton lub w rejonie San Francisco. Najbliższym miastem jest Inverness, położone 31 kilometrów od Point Reyes.

DZISIAJ
Obecnie Point Reyes jest obiektem turystycznym wpisanym w 1991 r. do Narodowego Rejestru Miejsc Historycznych.

KaPy

 


Polecamy:


Śliczne ubranka dla małych dzieci ubranka dla dzieci . Najlepsza oferta na rynku odzieżowym.

Zespół Sonata zaprasza na stronę internetową zespół weselny Zamość . Posłuchaj naszych utworów i skontaktuj się z nami.