Miejsce: Budowle Muzea LUWR

LUWR

Fot: Eric Pouhier wikipedia.pl CC-A 3.0

Luwr to największe i najczęściej odwiedzane na świecie muzeum Francji. Położone w Paryżu na prawym brzegu Sekwany na jednej osi ze słynnymi Polami Elizejskimi posiada olbrzymią kolekcję aż 35 000 eksponatów wystawionych na widok publiczny na ponad 60 000 m².Muzeum mieści się w dawnym pałacu wzniesionym w XII wieku za panowania Filipa II. Pozostałości obiektu jako dawnej fortecy obronnej wzniesionej przeciw najazdom Wikingów są do dziś widoczne. Przez wieki pałac ulegał licznym przekształceniom i rozbudowie.

W 1672 roku król Ludwik XIV przeniósł siedzibę monarszą z Luwru do Wersalu, a 20 lat później kazał w swojej dawnej rezydencji stworzyć galerię starożytnych rzeźb.

W 1793 roku zostaje otwarte muzeum, przy czym większość wystawianych eksponatów pochodzi z konfiskaty majątków kościelnych i królewskich. W czasach napoleońskich kolekcja powiększa się głównie za sprawą grabieży na terenach pokonanych państw. Zmienia się też nazwa. Od 1803 roku Luwr określa się mianem Musée Napoléon.

W 1983 roku prezydent François Mitterrand przedstawia plan renowacji pałacu. W czasie prac zostaje stworzone nowe wejście przykryte słynną szklaną piramidą umieszczoną na dziedzińcu głównym. W podziemnym kompleksie w 1993 roku powstaje odwrócona piramida, której szklane tafle rozszczepiają promienie słoneczne tworząc na posadzce tęczowe refleksy.

Dzisiaj w zbiorach muzeum znajdują się antyczne znaleziska z Mezopotamii, Syrii, Egiptu, Grecji i Rzymu. Wśród twórców rzeźb rozpoznamy nazwiska Michała Anioła Buonarrotiego czy Antonio Canovy. Tu także zobaczymy słynną „Wenus z Milo” oraz „Nike z Samotraki”. Swoim tajemniczym uśmiechem olśni nas „Mona Lisa” Leonardo da Vinci, zaś Piękna ogrodniczka” Rafaela Santi oczaruje urokiem. Będąc w Luwrze nie możemy pominąć malarzy takich jak: Jan van Eyck, Albrecht Dürer, Paolo Veronese, Jan Vermeer, Eugène Delacroix.

Obecnie to najsłynniejsze muzeum świata gości codziennie około 15 000 odwiedzających. Kilka lat temu stało się obiektem szczególnego zainteresowania za sprawą książki Dana Browna i nakręconego na jej podstawie filmu „Kod Leonarda da Vinci”.

K.P.

 


Polecamy:


Zajmujemy się ochroną danych osobowych rejestracja zbiorów lublin . Zapraszamy na naszą stronę internetową.

Chętnie zagramy na Twoim weselu zespół muzyczny zielona góra . Zapraszamy na naszą stronę internetową.