Miejsce: Sztuka Obrazy

Obrazy

KRUKI NAD ŁANEM PSZENICY VAN GOGHA

W ostatnim etapie życia zagadkowa choroba umysłowa van Gogha jeszcze się nasiliła. Wtedy to malarz wyruszył do Auvers-sur-Oise na północy Francji. Tutaj też na jednym z pól w trakcie nerwowego napadu postrzelił się pistoletem w wyniku czego zmarł kilka dni później.

OBRAZ: JA I MOJA LALKA

Obraz ten namalowała w 1937 roku Frida Kahlo. Ta meksykańska artystka w wyniku dramatycznego wypadku autobusowego, w którym uczestniczyła w młodości nigdy nie mogła posiadać dzieci. Kalectwo doprowadziło do tego, że jej ciąże kończyły się aborcją lub poronieniem. Pustkę wypełniała zwierzątkami (miała swoją małą małpkę) lub lalkami, które zbierała.

DZIEWCZYNA Z PERŁĄ VERMEERA

To XVII-wieczne dzieło holenderskiego malarza Jana Vermeera należy do najbardziej zagadkowych w historii sztuki. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstało, w jakich okolicznościach ani kogo przedstawia.  Czy jest to córka artysty, kochanka, muza, a może żona zleceniodawcy?

NARZECZENI Z WIEŻĄ EIFFELA

Otula się liliową mgłą/ Zapomniany świat i płynie, płynie w dal/ Z kogucim i baranim łbem/ Na białej chmurze ginie, hen... Te słowa jednej ze znanych piosenek to kwintesencja świata, jaki w swych obrazach utrwalił Marc Chagall.

OFELIA MILLAIS

Jedno ze sztandarowych dzieł Prerafaelitów. Sugestywny i poruszający obraz. W niezwykły sposób przedstawia temat życia, śmierci, przemijania. Przenosi w niezwykły, barwny, ale też tajemniczy i niepokojący świat.

Strona 2 z 3