Miejsce: Społeczeństwo Wydarzenia Katastrofa SS Sultana

Katastrofa SS Sultana

SS Sultana był amerykańskim parowcem, który kursował na rzece Missisipi w Ameryce Północnej w okresie wojny secesyjnej. Zatonął  w kwietniu 1865 r, po wybuchu kotłów okrętowych.W ostatni swój rejs "Sultana" wyruszył z Vicksburga, gdzie na jego pokład zostało zaokrętowanych 2100 żołnierzy Unii, wypuszczonych z obozów jenieckich przez konfederatów. Oprócz nich na parowcu znajdowało się jeszcze około 300 osób.

Statek płynął w górę rzeki, a więc musiał iść pod prąd i halsować od jednego brzegu do drugiego, gdyż w tym okresie Missisipi wylała wody na wiosnę i była szeroka na kilka mil. Halsowanie powodowało odchylenie względem pionu pod wpływem naporu wód. Skrajne kotły były przez jakiś czas pozbawione dopływu wody, natomiast przy zmianie kierunku halsowania statek przechylał się na drugą burtę i woda gwałtownie wlewała się w rozgrzane do czerwoności rury. W ten sposób  doszło do awarii i wybuchu. Nie bez znaczenia był fakt, że parowiec był przepełniony ludźmi.

Do tragedii doszło 27 kwietnia o godzinie 2 w nocy, najpierw wybuchł prawy skrajny kocioł, a po nim dwa następne. Skutek był tragiczny: część ludzi zginęła natychmiast w wyniku samej eksplozji i pożaru, inni wpadli, lub wskoczyli w panice do lodowatej rzeki i w większości potonęli. Wg raportu władz wojskowych, śmierć poniosło 1238 osób, ale wg danych z niezależnych źródeł - ponad 1700. Według oficjalnych informacji ocalało 765 osób. Odnalezione ofiary zostały pochowano na cmentarzu wojskowym w Memphis.

Kriss

 


Polecamy

Najlepsze imprezy weselne w regionie zespół muzyczny z lublina . Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

U nas zamówisz ulotki w promocyjnych cenach ulotki Lublin . Pełna oferta na naszej stronie internetowej.