Miejsce: Technologia Wynalazki Gramofon - Historia

Gramofon - Historia

Gramofon to już legendarny odtwarzacz muzyki. Dla niektórych, zwłaszcza starszych pokoleń ma, wartość sentymentalną. Dziś gramofon wyszedł z powszechnego użycia, natomiast jest “narzędziem pracy” wszystkich DJ-ów. Czyż można sobie wyobrazić klubową imprezę bez charakterystycznych płyt, na których DJ skreczuje? Gramofon ma ciekawą historie, licząca sobie ponad 140 lat. Warto poznać jak kształtowały się losy odtwarzacza muzyki, który stał się ikoną swoich czasów. Historia zaczyna się w roku 1877 i jest związana z osobą Thomoasa Edisona, który skonstruował pierwsze urządzenie umożliwiające zarówno nagrywanie jak i odtwarzanie muzyki.Był to fonograf, którego działanie opierało się na zasadzie mechanicznie wycinanych rowków w materiale będącym później podstawą do wykonywania kopii. Jednak fonograf nie był w ogóle podobny do gramofonu. Powstał on po wprowadzeniu przez Emila Berlinera wielu modyfikacji do urządzenia Edisona. Przede wszystkim napęd był mechaniczny nakręcany korbką pozwalając tym samym na stałe utrzymywanie prędkości ( 78 obrotów na minutę) płytom woskowym, które zastąpiły walce z fonografu Edisona. Dziesięć lat później płyty woskowe zostały zastąpione szelakowymi. Igły były wykonane z metalu lub bambusa, gdyż najlepiej przenosiły drgania z płyty na membranę, gdzie zamieniały się w dźwięki, wzmacniane przez tubę lub pudło rezonansowe. Gramofon w takiej postaci przetrwał do czasu wynalezienia elektryczności i w 1925 roku na rynku pokazały się pierwsze gramofony elektryczne, do którego wprowadzono szereg istotnych zmian. Przede wszystkim napęd mechaniczny zastąpiono elektrycznym, wprowadzono aparat przetwarzający drgania mechaniczne w drgania elektryczne. Myślę, że bardzo dużo osób zna ze starych czarno białych filmów, charakterystyczne dźwięki melodii wydobywających się z tuby podłączonej do gramofonu, tworzących niesamowity, nostalgiczny i sentymentalny klimat.

Gramofony w latach 30-tych nas całym świecie, a zwłaszcza w USA i Europie,zaczęły bić rekordy popularności, w związku z tym zaczął też rosnąc popyt na muzykę- pojawiali się nowi artyści, zespoły piosenkarze itp. Wzrastała ilość sprzedanych płyt. Problem stanowiła jakość nagranych dźwięków oraz niewielka długość nagrań. Przełom nastąpił w 1947 r., kiedy to na rynku pojawiła się pierwsza płyta długogrająca tzw. Long-Play, odtwarzany z szybkością 33 1/3 obrotów na minutę. Główna zaletą tej płyty było to, że na każdej stronie można było nagrać 20 minut muzyki. Nic dziwnego, że Long-Play w krótkim czasie zrobił zawrotna karierę. Kolejną nowością był tzw. Singiel-Play, odtwarzany z prędkością 45 obrotów na minutę, jednak na każdej stronie można było umieścić po jednym utworze ( stąd nazwa- singiel). Jakość dźwięku odtwarzanego na Long-play'u i Singlu było już dużo lepsza jakość w porównaniu do wcześniejszych płyt. W tych latach na kształtującym się rynku muzycznym zaczynała się konkurencja między wytwórniami, znacząca role zaczęły odgrywać czynniki ekonomiczne. Stąd też np. istniały oddzielne rodzaje gramofonów do odtwarzania Long-Play'ów i Snigli.

W latach 50-tych nastąpił dalszy dynamiczny rozwój gramofonów- nadchodziła epoka rock and rolla. W tym czasie nastąpiły dwie ważne zmiany: w 1951 roku pojawił się gramofon, który odtwarzał różne formaty płyt, natomiast w 1958 r. przełomem było dokonanie zapisu dźwięku stereofonicznego co stanowiło wyjście do kolejnych rozwiązań technologicznych- m. in. zapis dźwięku kwadrafonicznego na gramofonach serii HI-FI. W roku 1966 na rynku pojawił się legendarny już dziś gramofon Technics'a, firmy która w środowisku DJ-ów jest niezwykle ceniona. W następnych latach kolejne produkty posiadały udoskonalenia mechanizmów, napędu, dodawano różnego typu innowacyjne elementy jednakże nigdy już nie zmieniono podstawowej zasady działania gramofonu, która przetrwała 100 lat. W latach 80-tych gramofony zostały wyparte przez magnetofony, a następnie przez odtwarzacze płyt kompaktowych. Dziś następuje nienotowany dotąd dynamiczny rozwój technologi nagrywania i odtwarzania dźwięku o coraz lepszej jakości, jednak gdyby pond 100 lat temu Edison i Berliner nie wpadli na swoje pomysły wynalazków, kto wie jak wyglądałby dziś odtwarzacze. Jedno nie ulega wątpliwości- gramofon to część historii nie tylko muzyki, to legenda tworzona na przestrzeni lat. 

Kriss