Ta buddyjska świątynia wybudowana przez Surjawarmana II w pierwszej połowie XII wieku początkowo poświęcona była hinduskiemu bogu Wisznu. Postawiona w stylu architektury Khmerów leży około 5,5 kilometrów od miasta Siem Reap.
Przy budowie Angkor Wat pracowało około 55 000 ludzi. Wokół budowli ciągnie się fosa. Najwyższa z wież ma 65 metrów. Praktycznie wszystkie elementy świątyni są rzeźbione – dachy, kolumny, nadproża. Zdobienia obiektu znajdują się przede wszystkim na rozległych kamiennych ścianach. Pokrywa je ponad tysiąc metrów kwadratowych reliefów. Większość płaskorzeźb przedstawia sceny z największych dzieł hinduskiej literatury – Ramajany i Mahabharaty. Niektórzy badacze sądzą, że na pewnych partiach ścian znajdowały się także zdobienia z brązu.
Głównym materiałem, z którego wykonano świątynię są bloki piaskowca. Niektóre elementy zewnętrznych ścian i ukryte części strukturalne wykonano z laterytu. Olbrzymie kamienie są tak gładkie jak polerowany marmur. Bloki ustawiono prawdopodobnie jedne na drugich przy użyciu słoni, kokosowych lin i bambusowych rusztowań. Budowla powstała z wykorzystaniem ogromnych ilości piaskowca, który transportowano tratwami po rzece z odległego o 40 km kamieniołomu. Niektórzy inżynierowie uważają, że stworzenie Angkor Wat dzisiaj zajęłoby około 300 lat, natomiast w rzeczywistości budowla powstała prawdopodobnie w ciągu około 40 lat.
Kapy