Miejsce: Zabytki

HRADCZANY

Na zachodnim brzegu Wełtawy w Pradze wznoszą się zabudowania królewskiej XIV-wiecznej dzielnicy królewskiej. Większość zabytkowych budowli stanowią historyczne pałace szlacheckie, ale do najsłynniejszych należą niewątpliwie: zamek Królewski, bazylika św. Jerzego, katedra św. Wita i Złota Uliczka.

ALHAMBRA

Alhambra (Czerwona Wieża) to dawna twierdza mauretańskich kalifów z dynastii Nasrydów. Znajduje się w Grenadzie, w Hiszpanii. Powstała między XIII, a XV wiekiem. Przez długi czas służyła jako więzienie i była ostatnim bastionem Arabów w Hiszpanii. Miała aż 27 wież. Zajmuje powierzchnię 142 000 m2. Leży na wzgórzu Sabika, na lewym brzegu rzeki Darro. Niegdyś nazywano ją perłą wśród szmaragdów.

CHRAM ITSUKUSHIMA

Na wyspie Itsukushima w prefekturze Hiroszima znajduje się świątynia tradycyjnej religii  Japonii – shinto. Początki chramu sięgają VI wieku, ale  swój obecny kształt posiada od XII wieku.

WIELKI BUDDA Z LESHAN

Największy posąg Buddy na świecie znajduje się nieopodal miasta Leshan w Chinach. Ten wykuty w skale olbrzym mierzy 71 metrów. U jego stóp przepływa rzeka.

RATUSZ WE WROCŁAWIU

Pierwszy budynek wzniesiony dla rady miejskiej na wrocławskim rynku powstał prawdopodobnie około XIII wieku. Początkowo parterowe pomieszczenie na co dzień służyło celom handlowym. Ciągle powiększany i rozbudowywany swój ostateczny kształt ratusz uzyskał około XVI wieku. W średniowieczu był jedną z najbardziej okazałych budowli.

DOM KOPERNIKA W TORUNIU

Dwa wysokie domy, ze schodkowymi strzelistymi szczytami fasad uważa się za miejsce, gdzie na świat przyszedł najsłynniejszy polski astronom. W 1464 roku kamienice kupił ojciec przyszłego uczonego, ale zamożna rodzina Koperników posiadała w tym czasie jeszcze kilka innych budynków umiejscowionych przy rynku.

KIYOMIZU-DERA

W Kioto w zachodniej Japonii na zboczu wzgórza Otowo znajduje się kompleks kilku drewnianych budowli. W VIII wieku buddyjski mnich wiedziony objawieniem postanowił wybudować tu świątynię w pobliżu wodospadu. Główny obiekt jest poświęcony bogini Kannon. Obecny kształt zyskał w 1633 roku, gdyż wcześniejsze zabudowania strawił pożar.

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE W WARSZAWIE

Jeden z  największych i najpiękniejszych kompleksów ogrodowych w Europie. Do czasów współczesnych zachwyca stylem. Park obejmuje swoim zasięgiem prawie 80 hektarów. Odwiedzający mają okazję zobaczyć zabytkowy pałac królewski, Belweder, Pomarańczarnię, Teatr na Wyspie, ale też niewielkie altanki, mostki i rzeźby rozsiane po całym kompleksie.

TWIERDZA PIETROPAWŁOWSKA

Ta najstarsza budowla w Sankt Petersburgu wyróżnia się na tle panoramy przede wszystkim spiczastą iglicą, która wieńczy szczyt tutejszego soboru. Posiada 6 bastionów i basztę. Powstała na Wyspie Zajęczej z inicjatywy cara Piotra I i miała na celu obronę miasta przed Szwedami. Władca jednak uporał się z najeźdźcą zanim budowlę w 1703 roku ukończono.

Strona 2 z 3