Miejsce: Zabytki Zamki ZAMEK W BOLKOWIE

ZAMEK W BOLKOWIE

W południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim nad Nysą Szaloną znajduje się gotycki zamek wzniesiony prawdopodobnie w XIII wieku za panowania Bolka I. Pierwsze zabudowania pojawiły się tu jednak już około IX wieku.

Najstarszym elementem kompleksu jest kamienna wieża z dziobem górująca nad resztą zabudowań. W jej dolnej części mieścił się loch głodowy. Do wnętrza zamku wiodły cztery bramy. Ostateczny kształt budowla uzyskała dopiero w XVI wieku, choć już wcześniej wprowadzono liczne modyfikacje, które miały umocnić mury zewnętrzne.

Warownia była na tyle silna, że oparła się czeskiemu najazdowi w czasie wojen husyckich, które przetoczyły się przez Śląsk. Zdobywają ją dopiero Szwedzi w 1646 roku.

W wyniku zawirowań dziejowych zamek znacznie ucierpiał. Częściowo rozebrany powoli popadał w ruinę. Odnowiono i odrestaurowano go dopiero w XX wieku.

Z zamkiem wiąże się legenda. Okupowany przez hitlerowców obiekt miał być miejscem ukrycia skarbów i niezwykłej wartości przedmiotów. Niektórzy uznają, że gdzieś w jego podziemiach mieści się słynna Bursztynowa Komnata. Prace prowadzone w 2000 roku ustaliły, że w podziemiach znajdują się nieodkryte pomieszczenia...

Dzisiaj rezydujące tu Bractwo Rycerskie organizuje turnieje, występy teatralne, koncerty muzyki dawnej i tańców. Największy festiwal kultury średniowiecznej odbywa się w ostatni weekend czerwca.

KaPy